Štěňátka plánujeme pravděpodobně na rok 2015

 

Co nabízím budoucím majitelům svých štěňátek: 

 

Kvalitní rodiče:

 

Spojení dvou nepříbuzných povahově, exteriérově i zdravotně nadprůměrných jedinců. Pevně věřím, že z mnou vybraného spojení vyjdou zdraví a milí psi, kteří budou svým budoucím majitelům dělat jen samou radost :-)  Riku mám od sedmi týdnů doma a tak bezpečně vím, že nikdy netrpěla žádným onemocněním, ve svých sedmi letech byla pouze dvakrát u veterináře z jiných než prventivních důvodů. A to poprvé kvůli zapouzdřené osině v tlapce a po druhé na odstranění bradavice (která ji vyrašila po štěňatech). Kricícho psa budu vybírat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí :-)

 

 Dostatečnou rannou socializaci štěňátek:

 

Vývoj mozku štěněte není ukončen porodem, pokračuje několik týdnů po porodu. Proto je důležité, aby štěně vyrůstalo v prostředí, které vývoj podpoří. 

Zhruba od třetího týdne nastává ranná socilaizace štěňat.  Od chvíle kdy štěně začne normálně vidět a slyšet otevírá se mu svět. Je přirozeně zvědavé a v tomto věku neví co je to strach. (Strachové rakce přicházejí až v pozdějším věku, asi v 5.týdnu, v 8. se pak přidává nedůvěřivost/podezíravost)  Jakmile štěně vnímá okolní svět mělo by poznat co nejvíce vjemů a vytvořit si vazbu na člověka a osvojit si komunikaci s ním i s jedinci svého druhu. Jedině tak se z něj v budoucnu může stát skutečně sebevědomý pes. Jako chovatel si to moc dobře uvědomuji.

Na štěňátka se můžete kdykoliv přijet podívat, i nezávazné návštěvy uvítám.

                                                                        

Rady s výchovou a výcvikem do budoucna

 

 Kromě toho, že jsem redaktorkou časopisu Psí kusy, jsem trenérem psů. A nejen těch svých :-). Vedu kurzy agility, obedience, dogdancingu a přípravku štěňátek. Pomáhám majitelům připravit se se svými psi na zkoušky z poslušnosti a stopování. O kynologii jako takové vím skutečně hodně a mám mnohaleté zkušenosti z výchovou a výcvikem jak svých psů, tak psů mých zákazníků. Tréninky vedu skrze pozitivní posilování, tedy bez korekcí, křiku a trestů. Psi se v principech učení od lidí příliš neliší. Koho by bavilo učit se pod nátlakem a se strachem z trestu, při správné motivaci jde vše o 200% lépe :-). Se svými psi mám úspěchy na poli různých kynologických odvětví: jsem Mistr ČR v dogdancingu, obedienci i výkonu (stopa, poslušnost obrana) 

Velmi ráda poradím majitelům svých štěňátek jak je vychovávat a cvičit. Pro ty co bydí v Praze a okolí plánuji bezplatné lekce hodin štěňátek v mých výcvikových prostorech v Jenštejně (Praha). Pro všechny pak víkendová výchovně - výcviková setkání. Do budoucna ráda uvidím majitele svých štěňat na lekcích agility, dogdancingu, obedience či jiného kynologického sportu. Doporučím kvalitní figuranty pro ty jež, se budou chtít věnovat sportovní kynologii. Dobrman je sportovec tělem i duší a hodí se pro každý kynologický sport (vyjma pasení) Moje dobrmanka Sára byla špička ve sportu zvaném dogdancing a na parkuru agility porážela i plemena, která jsou stavbou těla pro agility ve výhodě. Frederica jde v jejích šlépějích.

Nejdůležitější je bavit se se svým psem a kdo bude mít zájem najde u mne mnoho inspirace. Pokud si dobrmana pořídíte čistě jen jako společníka, myslete na to, že je to pes s ohromnou energií. Přípravte se na každodenní dlouhé procházky, později výlety a jízdu na kole, házení míčků a vymýšlení zábavných her. Není pro mne vůbec důležité, zda se budete chtít se štěnětem věnovat nějakému sportu. Ovšem je pro mě více než důležité, aby štěňátka po Rice přišla do milujících domovů a k aktivním lidem, kteří budou mít čas a chuť poskytnout dobrmanovi to co potřebuje. Tedy lásku, prostor k vybití své energie, kvalitní krmivo a péči.

Nechci aby má štěňata skončila jako hlídači autobazarů a jiných provozoven bez pořádného kontaktu se svým pánem, který dobrman tolik potřebuje.

 

                                        

Kvalitní potravu už v prenatálním období

 

Kvalitní potrava je jeden ze základních pilířů zdraví psa. Moje Frederica je od mala krmena syrovou stravou. Ano Rika nežere granule, nýbrž maso, kosti, zeleninu, vajíčka, tvaroh, ovoce a další suroviny. Ptáte se proč? Když granule podle slov výrobců obsahují vše co je potřeba ve vyváženém poměru? Protože údaje uváděné na obalech psího průmyslově vyráběného krmiva nejsou natolik podrobné, abych skutečně věděla, co obsahují. Průmysl je vždy o penězích a výrobcům jde v prvé řadě o peníze ne o zdraví psů.  Navíc pokud granule vydrží rok i déle při pokojové teplotě je jasné, že musí obsahovat konzervanty. To je každému jasné a výrobce si může psát na obal co chce. Při výrobě granulí se zničí všehny vitamíny, minerály a enzymy a ty jsou pak přidávány na samý konec řětězce výroby v umělé formě. A já nechci své psy denně dopovat konzervanty a umělými přísadami. A v neposlední řadě, své psy miluji a pohled na to jak se každý den těší na to čím naplním jejich misky naplňuje i mne. :-)

Nejsem tipický konzumní člověk dnešní doby. Téměř každý den doma připravuji večeři z čerstvých surovin, téměř nepoužívám instantní a jiné polotovary, a Fastfoody navštěvuji jen v případě krajní nouze a ještě si vybírám co tam sním. Nedělám to z nějakého fanatizmu, ale ze zdravého selského rozumu a naslouchání potřeb svého těla. A stejný přístup razím u svých psů, vždyť jsou to členi mé rodiny. Psi chovám už natolik dlouho a navíc jsem absolvovala tři roky studia na VFU, že bezpečně vím, co je pro ně dobré a co ne.

To že jsou moji psi zdraví a spokojení je pro mne potvrzením, že je krmím správně. 

Pro zdraví budoucího psa je důležitý už vývoj v bříšku jeho psí mámy. Nedostatečná nebo nekvalitní výživa by se projevila v první řadě na kondici matky, štěňata by ji doslova vysála. 

První týdny po porodu je štěně odkázané na mateřské mléko. Takže opět je velmi důležité, aby fena byla krmena kvalitně a byla v kondici.  

 

Správnou výživu už od začátku přikrmování a rady jak krmit svého psa

 


  Stejně jako moji psi, i štěňata budou krmena přirozenou stravou. jak už jsem se zmínila nejsem příznivcem granulí. Na krmení štěňátek v žádném případě nehodlám šetřit a poskytnu jim kvalitní čerstvé suroviny. 

A byla bych ráda, pokud by naše štěňata byla i nadále krmena přirozenou stravou. 

Protože krmení psa je skutečně základem jeho zdraví. A jen zdraví pes je spokojený a může svému majiteli dělat radost.

Novým majitelům poskytnu kompletní informace a výživové  poradenství, tak aby dokázali svého psa krmit jak se patří :-)

    

 

Veterinární péči a chovatelský servis

 

První protilátky získávají štěňátka od své matky. Co se týče očkování, není vhodné očkovat malé psíky v příliš mladém věku. Vše kolem očkování a odčervení novým majitelům podrobně vysvětlím.

Štěňata odcházejí do nových domovů tetovaná (čipovaná) a samozřejmostí je průkaz původu, který nový majitel ihned po jeho vystavení obdrží.  Předáním štěněte do rukou nových majitelů moje komunikace s nimi nekončí :-) Pošlu jim pozvánku na svod (účast je samozřejmě dobrovolná) budu pořádat lekce pro štěňátka a víkendová setkání. Poradím i těm co by chtěli chodit se svým psem na výstavy, uchovnit ho a tak dále. Zkrátka budu ve všem nápomocna ať už při osobním kontaktu, nebo po telefonu.

                                                                            

 

Výběr jména

 

Tomu kdo si štěně vybere v průběhu prvního měsíce po porodu (než zažádám o PP), nabízím výběr jména, které bude mít pes napsáno v papírech. Název mé chovatelské stanice je Serapion. Jména budou začínat od A. Takže například Acura Serapion.

Jistě se najde mnoho skvělých jmen, která by se vám líbila. Samozřejmě je možné pejskovi říkat jak koliv, bez ohledu na to co má napsáno v průkazu původu. Je ale pěkné i praktické papírové jméno využít. Třeba moje Rika je papírově Frederica. :-) Sára byla papírově Axa a občas se mě lidé ptali zda mám dva psy: prý že Sáru a Axu :-)))

 

 

Cena

Ceny štěňátek na webech chovatelů (tedy lidí jež uvědoměle kryjí svou chovnou fenu chovným psem) většinou nenajdete. Stejně je to na mém webu. Konkrétní sumu zde neuvedu. osobně vám ji samozřejmě sdělím :-).
Není  problém se dohodnout na případných splátkách. Sama jsem si ve svých 18. letech, coby studentka VŠ, koupila svou první dobrmanku na splátky. Vůbec to neznamenlo, že bych neměla na to ji uživit a poskytnout veterinární péči. Jen jsem nemohla naráz vynaložit tak velkou sumu. Má štěňata jsou z kvalitního perspektivního spojení dvou výjimečných jedinců. Cena štěňat bude tedy adekvátní k jejich kvalitě a cenám, za které se dobrmani s PP prodávají. Nejde mi o peníze, ale hlavně o psy samotné, proto budu volit zlatý střed. Konkrétní sumu zde psát nebudu i protože nechci, aby si má štěňata zájemci vybírali podle ceny. Vždy je prostor k dohodě a ať už si pořídíte štěně ode mne nebo od jiného chovatele, radím nešetřete na koupi štěněte. Psi bez PP sice stojí ani ne polovinu toho co pes s PP. Ovšem PP neslouží jen proto, aby jste mohli chodit na výstavy, jak se mnoho lidí milně domnívá. Mě osobně třeba výstavy nebaví, i když naprosto chápu nadšení těch, jímž jsou výstavy koníčkem. Přesto mám a vždy budu mít psi z PP. Pořízení psa bez PP chápu jen v případě, že se jedná o psa z útulku. 

Průkaz původu je zárukou, že oba rodiče splnili podmínky vstupu do chovu. Aby byl dobrman chovný, musí mít hodnocení z výstavy (rozhdočí mu musí udělit hodnocení odpovídající jedinci bez vylučujících vad), do páru složenu zkoušku z výkonu, dále bonitaci (prověrka vyrovnané povahy a exteriéru bez závažných vad) a zdravotní vyšetření.  Vrh štěňat s PP je navíc osobně kontrolován poradcem chovu z Dobrman klubu.

Štěňata bez PP jsou potomky psů, jež se do chovu z nějakého důvodu nedostali. V tom lepším případě vám ze štěněte pouze nevyroste exteriérově pěkný jedinec, to není žádná tragédie. Pro každého je vlastní pes ten nejkrásnější :-). Ovšem je pravděpodobné, že pes bez PP nebude mít ani povahu dobrmana (bude bázlivý či naopak agresivní) a je zde mnohonásobně vyšší pravděpodobnost přenosu genetických onemocnění oproti chovu kontrolovaných jedinců. Tím, že není znám původ rodičů u štěňat bez PP, může se snadno stát, že rodiče jsou příbuzní. Množitelé psů bez PP třeba vůbec netuší, že fenu kryjí jejím dědečkem, strýcem či dokonce bratrem!! Následky takového rádoby chovu jsou pak velmi smutné :-(

 

 

a pár slov závěrem.....

 

Při koupi psa jednoznačně platí přísloví dvakrát měř a jednou řež. Pořízením psa nad ním přebíráte odpovědnost na celý jeho život. 

Dobrman je temperamentní plemeno, které potřebuje dostatečné sportovní vyžití a samozřemě výchovu. Dormana by si měl pořídit ten, kdo sám není příliš vznětlivý, nejedná ukvapeně a dokáže být ke psu vždy spravedlivý. Dobrmana je potřeba vychovávat i cvičit pomocí pozitivní motivace a chvály, hrubá síla do jeho výchovy rozhodně nepatří, pak vám bude skvělým společníkem do života i parťákem na různé kynologické sporty. Neznám jiné plemeno, které by mělo tak všestrané využití. Dobrman se kromě pasení hodí pro jakýkoliv psí sport. 

Dobrman se nehodí do kotce, jednak pro jeho krátkou hladkou srst bez podsady a jednak protože potřebuje společnost své rodiny. Pokud svému dobrmanovi pořídíte vyhřívanou či velmi dobře zateplenou boudu, potřebuje ke své spokojenosti ještě mnoho času tráveného ve vaší společnosti.

Nudící se dobrman se stává pohromou pro svou rodinu i okolí, ať už bydlí s vámi v domě či bytě a nebo žije v kotci. Proto si dobře rozmyslete, zda máte dostatek času, prostředků a chuti na dlouhé procházky a výcvik svého psa.

Když poskytnete svému dobrmanovi to, co potřebuje, čeká vás naprosto úžasný psí společník, který vás bude milovat tak, jak to umí jen dobrman.